var sp_preloader = '0'; var sp_gotop = '0'; var sp_offanimation = 'slidetop';

Fotografia 360 stopni

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Fotografia 360 stopni czyli zdjęcia 360 stopni, na którym uwiecznione jest całe otoczenie wokół aparatu. Tradycyjna fotografia 2D – przedstawia tylko pewien wycinek sfery, za to zdjęcie 360 stopni przedstawia całą sferę.

Zdjęcia 360 stopni nazywane są również panoramami sferycznymi, ponieważ przedstawiają one obraz pełnej sfery 360 stopni. Fotografia 360 stopni jest wykorzystywana na wiele sposobów. Najbardziej znanym przykładem wykorzystania fotografii 360 stopni to wycieczki wirtualne, wirtualne spacery Google Street View. Wycieczki wirtualne to aplikacje VR w których nadrzędną funkcjonalnością jest możliwość przeglądania wielu fotografii 360 stopni mając wrażenie przemieszczania się po pewnej ścieżce, korytarzu, pomieszczeniach. Przechodząc pomiędzy obrazami 360 stopni z jednej panoramy sferycznej do drugiej, mamy wrażenie jakbyśmy byli w środku miejsca, które fotografia 360 stopni przedstawia. Wycieczki wirtualne to popularna forma wizualizacji wielu obiektów, takich jak hotele, restauracje, muzea czy inne atrakcyjne przestrzenie.

Fotografia 360 stopni została wykorzystana przez Google do stworzenia największej wirtualnej wycieczki. Forma Google umieściła na swoich serwerach obrazy 360 stopni ulic prawie wszystkich krajów na świecie. A tam gdzie nie można dotrzeć samochodem wysłano Fotografa Google, czyli do firm wszystkich branż, instytucji, sklepów, restauracji, hoteli itp.

Wirtualna rzeczywistość umożliwia twórcom fotografii 360 stopni tworzenie nowych ciekawych motywów. Po założeniu na głowę gogli VR możemy wejść w sam środek panoramy 360. Obracając głową, mamy wrażenie jakbyśmy przebywali w zupełnie innym miejscu i czasie. Wirtualna rzeczywistość pozwala zaangażować w pełni nasze zmysły poznawcze wzrok i słuch, które skutecznie przekonają mózg, że w danej przestrzeni faktycznie się znajduje. Najbardziej realną formą fotografii 360 stopni są panoramy 360 stopni w formacie stereoskopowym 3D. Fotografia 360 stopni wraz z wirtualnymi spacerami daje użytkownikom możliwość całkowitego zanurzenia się w oglądaną przestrzeń. Po założeni na głowę gogli wirtualnej rzeczywistości możemy faktycznie poczuć się tak jakbyśmy byli w środku oglądanej przez nas miejsca. Dzięki interaktywnym aplikacjom możemy przemieszczać się w różnych pomieszczeniach oglądanej przestrzeni. Zdjęcia 360 stopni pokazują o wiele więcej niż zwykłe fotografie. Warto zatem wykorzystać umiejętnie potencjał fotografii 360 stopni aby promować własny biznes, ciekawe miejsca i wiele innych.